Szanowni Państwo,
Zmiana układu sił na scenie politycznej w Polsce odbywa się w cieniu znaczących zjawisk w Europie i świecie. Nie mogą one pozostać bez istotnego wpływu na gospodarki i społeczeństwa Europy. Kryzys w Grecji, deflacja, umowa o wolnym handlu z USA, a także rosnące zagrożenie ze strony ISIS, gwałtowny napływ uchodźców do Europy, napięcia w relacjach z Rosją i jej zaangażowanie w konflikcie na Ukrainie ? jak damy sobie radę z taką mnogością wyzwań? W jaki sposób możemy się do tego przygotować? Co do zrobienia mają przedsiębiorcy, a co rząd i instytucje Państwa?
W poszukiwaniu odpowiedzi na te i inne kluczowe pytania, postanowiliśmy ósmą już edycję dorocznej konferencji Warsaw Economic Hub, opatrzyć stosownym tytułem, który brzmi jak poniżej:
Podczas całodniowych obrad, w gronie liderów przedsiębiorczości, ekspertów gospodarczych i polityków, pochylimy się nad kluczowymi kwestiami, spośród których wymienię niektóre.
1. Polska i region CEE wobec nowych wyzwań w Europie i świecie.
2. Polska w perspektywie roku 2020: dynamiczny wzrost, nowoczesna gospodarka, innowacyjny przemysł czy wyczerpanie podstawowych czynników wzrostu i pułapka średniego dochodu?
W jakim stopniu nieuchronne wyczerpanie niektórych z kluczowych źródeł rozwoju Polski i regionu, takich jak niskie koszty pracy czy dostęp do środków z funduszy UE zagraża dalszemu rozwojowi? Jakie są rzeczywiste niebezpieczeństwa i co zrobić, aby ich uniknąć?
3. Polska w perspektywie roku 2020: Zagłębie nowoczesnych, wysoko zaawansowanych usług biznesowych najwyższej jakości, realizowanych dla całego świata?
Dlaczego sektor nowoczesnych usług biznesowych, który zapewnia już w Polsce co najmniej 150.000 miejsc pracy, rozwija się właśnie tutaj tak świetnie? Co sprawia, że w krótkim czasie staliśmy się numerem 1 w Europie, trafiając do ścisłej czołówki w świecie? Jakie są perspektywy tego przemysłu? Co jego rozwój oznacza dla polskiej gospodarki w ciągu najbliższych 5 lat?
4. Polska w perspektywie roku 2020: Polska zbrojeniówka jako stymulator wzrostu gospodarczego?
Czy sektor zbrojeniowy będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki? Jaką rolę może odegrać w rozwoju jej innowacyjnego nurtu oraz w transferze technologii, także tych przydatnych w sektorach cywilnych?
5. Polska w perspektywie roku 2020: energetyczne bezpieczeństwo i niezależność czy kryzys infrastruktury polskiej energetyki?
Unia Energetyczna, zmiany w europejskim podejściu do kwestii emisji i technologii energetycznego wykorzystania węgla, finalizacja gazoportu, ale i potrzeby modernizacji oraz nowej, niezbędnej infrastruktury energetycznej ? to niektóre tylko elementu fotografii polskiej energetyki dzisiaj. W jakim miejscu właściwie jesteśmy? Czy Polska może być spokojna o swój bilans energetyczny za kilka lat? Jakie znaczenie dla naszego bezpieczeństwa energetycznego ma bezpieczeństwo państw w regionie?
6. Polski system finansowy wobec starych i nowych wyzwań.
Czy polskie finanse publiczne i system bankowy dają poczucie bezpieczeństwa a system podatkowy sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości?
Serdecznie zapraszam do udziału w konferencji!
Andrzej Jonas
Redaktor Naczelny
The Warsaw Voice